Company Logo
Informacja Turystyczna

Trzyrzeczki ścieżka edukacyjna "LAS" (3,2 km)

 

Ścieżka edukacyjna "Las" jest pętlą zaczynającą się i kończącą przy leśniczówce Trzyrzeczki. Trasa prowadzi przez kompleks leśny o długości 3,2 km. Początkowo zmierza w kierunku północnym do tzw. "prastory" - (malowniczej polany pośród lasu - jej nazwa wzięła się z położenia tego miejsca - "na wprost torów" trasy kolejowej Białystok - Augustów). Dalsza części ścieżki prowadzi na wschód w stronę wsi Hamulka i stąd powraca w kierunku południowo - zachodnim do leśniczówki Trzyrzeczki. Wyprawa ścieżką, w zależności od czasu, jaki poświęcimy na zapoznanie się z treścią tablic i najbliższym otoczeniem, zajmuje około 2-4 godzin.

Przystanki na trasie ścieżki edukacyjnej "Las" znajdują się przy tablicach opisujących zjawiska jak i elementy lasu, które możemy zaobserwować w najbliższym ich sąsiedztwie. Tablice po kolei przedstawiają nam:

Tablica I Rośliny dna lasu ukazuje sezonowość zmian szaty roślinnej w runie leśnym; 

Tablica II Przebudowa drzewostanu wyjaśnia, dlaczego człowiek zmienia wygląd lasu w parku narodowym (w ramach aktywnej ochrony przyrody);

Tablica III Drzewa charakteryzuje główne gatunki drzew rosnące
w Uroczysku Trzyrzeczki;

Tablica IV Martwe drewno przedstawia korzyści z pozostawiania
w lesie obumarłych drzew;

Tablica V Owady leśne opisuje znaczenie w lasach tej najliczniejszej grupy zwierząt; 

Tablica VI Krzewy i porosty usytuowana jest w miejscu, gdzie obejrzeć można różne gatunki krzewów, a na drzewach podziwiać (nawet zimą) rosnące porosty;

Tablica VII Ptaki i ssaki lasu to gama barwnych portretów ptaków
i ssaków z opisami ciekawostek dotyczących ich życia; 

Tablica VIII Bogactwa lasu prezentuje funkcje, jakie pełni las oraz korzyści (nie tylko gospodarcze) płynące zeń dla ludzi; 

Tablica IX Fortyfikacje i przyroda zawiera informacje o tutejszych fortyfikacjach Linii Mołotowa i zamieszkujących je nietoperzach. 

 

Aby umożliwić Państwu lepsze poznanie tajemnic lasu został wydany przewodnik z cyklu: Biebrzańskie Szlaki - TOE "Trzyrzeczki" - Ścieżka edukacyjna "Las", który można nabyć wraz z kartami wstępu na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego u nas.

 

Powyższa treść została skopiowana ze strony BbPN.
Wypożyczalnia Biebrza24, 16-310 Sztabin, ul. Polna 50, tel. (87) 64-12-179, kom. 603-225-100, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


© 2015 Wypożyczalnia "Biebrza24"
Wszelkie prawa zastrzeżone